Ahilik Haftası Beylikdüzü’nde Kutlandı

Beylikdüzü Belediyesi, Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkârlar Derneği iş birliğiyle 34. Ahilik Haftası Beylikdüzü^nde kutlandı. Usveri Eğitime Teşekkür Plaketi Takdimi Yapıldı. Usveri Eğitim Kurucusu Veysi Uzunköprü teşekkür plaketini Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın elinden aldı.

Dayanışma, paylaşma ve birliğin sembolü olan Ahilik Haftası, her yıl olduğu gibi bu yıl da Beylikdüzü’nde kutlandı. 13-19 Eylül tarihlerini kapsayan 34. Ahilik Haftası kutlamaları, Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkârlar Derneği iş birliğiyle Beylikdüzü Belediye binası önünde düzenlendi. Çelenk sunma töreniyle başlayan etkinliğe; Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, meclis üyeleri, muhtarlar ve Beylikdüzü esnafı katıldı.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık

Törende konuşma yapan Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Ahi Evran 800 yıllık bir ahilik geleneğinin kurucusudur. Ahilik bir meslek teşkilatıdır ancak aynı zamanda iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin ve dayanışmanın birleştiği bir düzendir. Bugün hâlâ hepimize ilham olan bir felsefedir. Ahilik kültürünü yaşatmak ve bizden sonraki nesillere en uygun dille anlatmak için var gücümüzle çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Dernek Başkanı Cengiz Ataseven

Ahilik kültürünün anlam ve önemine değinen Cengiz Ataseven ise, “Ahilik, insanı merkeze alıp insanın mutluluğu için oluşturulmuş, sosyal ve ekonomik bir sistemdir. Ahilik, bireyin üretime katkı sağlaması, geçimini çalışarak temin etmesi ve iyi bir eğitim almasını hedeflemiştir. Her zaman yanımızda olan, esnaf dostu Belediye Başkanımız Mehmet Murat Çalık’a çok teşekkür ediyorum. ”şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Ahilik geleneği olan “Şed Kuşanma” töreni gerçekleşirken, bölge esnafına teşekkür plaketleri verildi. Daha sonra bölge esnafını ziyaret ederek haftalarını kutlayan Başkan Çalık, ahilik nasihati ve şed kuşaklarının da bulunduğu hediyeler takdim etti.

Usveri Eğitim Kurumu Kurucu Müdürü Veysi Uzunköprü

34 düzenlenen Ahilik Teşkilatını kutlayan Usveri Eğitim Kurumu Kurucusu Veysi Uzunköprü Şid kuşanma ve plaket, teşekkür töreninde yapmış olduğu konuşmasında; “Esnaflarımızın bir olması, beraber olması ve birbirlerine sahip çıkması, desteklerini ortaya koymaları çok önem arz eder. İnsanı yaşatalımki devlet yaşasın, bir birimizle olan bu ikili iletişimlerimiz çok önemli, bende bir eğitimci olarak öğrencilerimizi bu anlamda yetiştirmek istiyorum, çünkü geleceğimizin temellerini oluşturan ve bize temsilci olan gençlerimiz bizim içinde çok önem arz eder, şimdiden kutluyorum. Sadece iyilik olarak bakmayalım, elimizden gelen her şeyi yapalım emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum”