Eğitimler

" Doğru veri için bilgi yeri Usveri "

Biyoloji

Biyoloji birikimlerimizin tam olarak karşılığını veren bir derstir. Öncelikle biyolojiye nasıl çalışılmaması gerektiğini bilmeliyiz.

Biyolojiye; ezber yaparak, tüm bilgilerin altını fosforlu kalemle çizerek, saatlerce video izleyip ya da saatlerce konu çalışarak, yatarak, sebep sonuç ilişkisi kurmayıp kuru bir yöntemle biyoloji dersine çalışılmaz.

Ezber sadece bugünü kurtarır 10 ay sonra geri dönüp baktığınızda hafızanızdaki bilgiyi bulamazsınız, böyle olmaması için küçük notlar tutmalı belirli zamanlarda bu notları tekrar etmeli, sınava son 1 ay kala bu notlara bakınca bilgileri geri getirebilmelisiniz.

Tüm bilgilerin altını fosforlu kalemle çizmek,en önemli bilgilere geri dönüp baktığınızda bulmamızı zorlaştırır. Özellikle hiç bilmediğiniz, yeni öğrendiğiniz bilgilerin altını çizmeli periyodik tekrarlar yaparken bunların üstüne gitmeli. Böylece yeni öğrendiğiniz bilgileri sürekli pekiştirmelisiniz.

Ara vermeden bir konuyu 3-4 saat çalışmak,zaman kaybetmenizden başka bir işe yaramaz. İlk bir sat sonrasında küçük molalar vermeli (yürüyüş, meyve yemek…) böylece beyinin odaklanmasını kolaylaştırmış olursunuz.

Yatarak biyoloji ya da diğer dersleri kesinlikle çalışmamalısınız. Rahat olmayacağınız bir sandalyede çalışmak sizi uyanık tutacaktır. Yatarak veya uzanarak yumuşak koltukta çalışmak beyinden uyku hormonlarının salınmasını kolaylaştırıp, odaklanmasınız engeller.

Sebep sonuç ilişkisi kurmadan tüm bilgileri yazarak konuları yetiştiremezsiniz ayrıca sadece ezber yapmış olursunuz. Bunun yerine tablo, şema, şekil gibi görseller kulanırsanız, periyodik tekrarlar yaparken bunları hatırlamak daha kolay olacaktır. Bir konuyu pekiştirecek en önemli olay soru çözmektir. Soru çözdükçe konuyu daha iyi kavradığınızı hatta her bir soruda konuyu tekrar ettiğinizi göreceksiniz.

Tüm bu bilgilerin ışığında biyolojiye nasıl çalışmalıyım diyorsanız kısa bir özet yapalım.

  • Çalışacağınız konuyla ilgili az da olsa bilgi birikiminiz olmalı daha sonra konuyu ayrıntılı olarak öğretmeninizden dinlemeli, dinlerken öğrenmeye çalışmalısınız. “ Eve gidince nasıl olsa tekrar edip konuyu öğrenirim” dememelisiniz. Çünkü konu en iyi derste öğrenilir.
  • Öğretmen konuyu anlatırken mutlaka kendi anlayacağınız şekilde notlar almalısınız.
  • Not almak asla yetmeyecektir çünkü bu bilgilerin % 70’ i bir gün içinde hafızanızdan silinecektir. İşte tam bu sırada kendi notlarınızla beraber kullanacağınız en kapsamlı biyoloji kitabına başvurmalısınız. O kitapta tabi ki “Biyoloji MEB”  kitabıdır.
  • Öğrendiğiniz konuyu pekiştirmek için ilk etapta 2 ya da 3 kaynaktan soru çözmelisiniz. Şunu unutmamalısınız ki size asıl mesafe kazandıracak şey çözemediğiniz ya da yanlış çözdüğünüz soruların üstüne gitmektir. Bu sebeple çözülmeyen tek sorunuz bile kalmamalıdır.
×